Choroby oczu leczone operacyjnie

Choroby oczu mogą doprowadzić znacznego pogorszenia widzenia lub nawet utraty wzroku, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Leczenie chorób oczu, nawet jeśli nie jest konieczne dla ratowania wzroku, to zazwyczaj poprawia komfort i jakość życia.

Choroby oczu powodują najczęściej zaburzenia widzenia albo nawet utratę zdolności widzenia. Z tych powodów nie należy ich lekceważyć, a trzeba mieć świadomość, że przyczyny zachorowań mogą być rożne. Może to być infekcja bakteryjna lub wirusowa albo inne schorzenia, jak na przykład cukrzyca. Chorobami oczu formalnie są również wady wzroku takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm lub dalekowzroczność, które można korygować za pomocą okularów albo operacyjnie.

Wiele groźnych chorób oczu można leczyć tylko operacyjnie, Jedną z takich chorób jest zez, który jest nierównym ustawieniem gałek ocznych. Schorzeniem występującym „przy okazji”, jest niedowidzenie oka zezującego, które leczy się niezależnie. Operacja zeza polega zazwyczaj na skróceniu mięśni wewnątrzgałkowych, a przebieg zabiegu ustalany jest indywidualnie dla każdego przypadku. Może to być nawet kilka zabiegów. Operacja przeprowadzana jest w pełnej narkozie, a poprzedzona jest wykonaniem wielu badań stanu zdrowia, pozornie nie związanych z oczami. Wyklucza się infekcje dróg oddechowych, wykonuje się morfologię, poziom cukru, badanie poziomu sodu, potasu, EKG i kilka innych badań. Po operacji zeza chory musi wykonywać specjalne ćwiczenia wzmacniające operowane oko. Jest również kilka innych zaleceń, aja na przykład unikanie basenu, unikanie zanieczyszczania oka i stosowanie specjalnych kropli. Operację zeza można z powodzeniem wykonać u dorosłej osoby, ale jeśli chcemy wyleczyć niedowidzenie, to im wcześniej to zrobimy tym lepiej. Nie bójmy sie tej operacji – https://portaldlazdrowia.pl/strach-ma-wielkie-oczy-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-operacji-zeza/.

Zaćma pogarsza widzenie na skutek stopniowego mętnienia soczewek. Widzenia pogarsza się stopniowo i najlepiej leczyć zaćmę we wczesnym stadium W Polsce nie zawsze to było możliwe. To właśnie na leczenie zaćmy były tak długie kolejki, ze niektórzy leczyli się w Czechach lub na Litwie. Tymczasem leczenie tej choroby to posty zabieg, który znakomicie poprawia jakość życia. Zabieg wykonuje się szybko, do kilkunastu minut, dla wielu lekarzy jest to rutyna. Dożylny zastrzyk zmniejszający stres i miejscowe znieczulenie w postaci kropli wpuszczanych do oka. Przeciwwskazaniem jest udar lub zawał przebyty w ciągu ostatniego pół roku. Po zabiegu chory leży kilka godzin i jest wypuszczany do domu z odpowiednimi zaleceniami. Po kilku dniach chory odczuwa już spora poprawę widzenia (więcej – https://portaldlazdrowia.pl/zacma/).

Kolejną chorobą, którą leczy się operacyjnie jest jaskra, chociaż trzeba przyznać, że we wczesnych stadiach jest stosowane leczenie farmakologiczne za pomocą specjalnych kropli. Jaskrę powoduje zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz-gałkowe oraz niedrożność naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej, które wywołują zanik nerwu wzrokowego. W oku, między rogówką i tęczówką jest to tzw. kąt przesączania, w którym ciecz wodnista oka dostaje się do obiegu krwi. Powodem zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz-gałkowego może być zatkanie tzw. beleczkowania lub zamkniecie dostępu do niego. Przyczyna braku odpływu musi być prawidłowo ustalona, ponieważ od tego zależy wybór metody leczenia (czytaj o jaskrze – https://portaldlazdrowia.pl/jaskra-objawy-i-leczenie/).

Choroby oczy można długo wymieniać, ale w tym przypadku jest uniwersalne zalecenie. Trzeba badać wzrok raz do roku, ponieważ wcześnie wykrytą chorobę łatwiej wyleczyć. Oczywiście pod warunkiem, że leczenie podejmiemy równie szybko, ale to już inna sprawa. Wizyta kontrolna to jedno, a na leczenie, zwłaszcza operacyjne często nadal trzeba czekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj