Czy wszczepienie implantów zębowych jest bolesne

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas marzy o pięknym, zadbanym uśmiechu. Niestety, nie każdy posiada naturalnie białe i zdrowe zęby. U niektórych pojawiające się choroby prowadzą do próchnicy. Z kolei nieleczona dolegliwość w rezultacie skutkuje utratą zębów. W obecnych czasach jednym z najpopularniejszych sposobów na przywrócenie pięknego uśmiechu są implanty zębowe. Jednak wielu pacjentom metoda ta wydaje się być wyjątkowo inwazyjną – bardzo nieprzyjemną i bolesną procedurą. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, na czym polega zabieg wszczepienia implantów i czy rzeczywiście jest on bolesny?

Czym są implanty zębów?

Implanty zębowe to najdoskonalsze rozwiązanie dla osób, chcących uzupełnić ubytki w swoim naturalnym uzębieniu. Implant to kilkumilimetrowy stożek, wykonany z tytanu lub cyrkonu. Umieszczany jest w obrębie kości szczęki lub żuchwy w miejscach, w których wcześniej znajdowały się naturalne korzenie zębów własnych, co pozwala zapewnić potrzebne utrzymanie uzupełnienia protetycznego. Materiał, z którego jest wykonany wszczep jest w pełni bezpieczny dla organizmu, nie ma wpływu na zdrowie oraz co najważniejsze – nie wywołuje reakcji alergicznych. Tytanową śrubę wkręca się w kość po to, by umiejscowić na niej sztuczny ząb, czyli koronę.

implant zęba

Jak przebiega proces wszczepienia implantów?

Etap I – konsultacja z implantologiem

Niewątpliwie, wszczepienie implantu jest zabiegiem stosunkowo skomplikowanym, co sprawia, że łączy się z nim wiele wątpliwości i obaw ze strony pacjenta. Najistotniejszą sprawą dla całego procesu leczenia implantologicznego są oczekiwania pacjenta co do efektów protetycznych i kosmetycznych. Często uzyskanie zadowalającego efektu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, tj. odbudowa kości, czy tkanek miękkich. Rozmowa ze specjalistą powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Pacjent powinien otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Podczas wizyty u implantologa poruszana jest kwestia dalszego leczenia oraz koszty. Na pierwszej konsultacji ważna jest wymiana informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dodatkowo, szczególną uwagę zwraca się na choroby serca, płuc, wątroby, nerek, tarczycy oraz zaburzenia krzepnięcia. Ponieważ regularne palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne tkanek miękkich, rozmowa z palaczami stanowi nieodłączny element komplementarnego wywiadu. Uzupełnieniem rozmowy ze specjalistą jest badanie jamy ustnej. Podczas badania stomatologicznego pacjentów decydujących się na leczenie implantologiczne lekarz ocenia stan tkanek miękkich, zębów, przyzębia, pozycje zębów i obszary bezzębne.

Badanie kliniczne w miejscu, w którym planowane jest wprowadzenie wszczepu musi być wyjątkowo dokładne. Ważne jest określenie wysokości wyrostka w okolicy implantu oraz jego szerokość. Po zebraniu wszystkich informacji i przeanalizowaniu danych, lekarz implantolog przedstawia pacjentowi wszelkie dostępne informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach implantologicznych. Ustala również optymalne miejsce do umieszczenia wszczepów oraz wymaganą ilość i rozmiary implantów.

konsultacja ze stomatologiem

Jak wstawiane są implanty zębów?

Etap pierwszy zakładania implantów zębowych polega na wywierceniu w wyrostku zębodołowym otworu, w celu wkręcenia implantu. Przed zabiegiem wszczepienia implantu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne. Na jego podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej wewnątrz dziąsła jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba doszło do zaniku kości, specjalista może podjąć decyzję o wykonaniu regeneracji kości.

Wszczepianie implantu może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub w pełnej narkozie. Zabieg ten jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna, po czym zszywa ranę. Po zakończeniu zabiegu, wszczep nie jest widoczny w jamie ustnej. W okresie gojenia następuje osteointegracja, czyli bezpośrednie zrośnięcie się sztucznego korzenia z kością. Proces ten trwa od 3 do 6 miesięcy.

Po ustabilizowaniu się implantu w dziąśle i zintegrowaniu z kością następuje odsłonięcie wszczepu i wkręcenie śruby gojącej. Specjalista nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem, po czym wkręca implant, czyli ww. śrubę gojącą, której celem jest przyśpieszenie procesu gojenia się rany w bezpośrednim otoczeniu wszczepu. Element ten umożliwia także modelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po okresie regeneracji, który zazwyczaj trwa ok. 14 dni, należy wykonać uzupełnienie protetyczne.

Ostatnim etapem implantacji pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba. Już na pierwszej wizycie stomatolog pobiera wyciski protetyczne oraz określa wraz z pacjentem kolor przyszłej korony. Na podstawie wycisku, specjaliści w laboratorium przygotowują dwa elementy: łącznik, czyli filar protetyczny, na którym finalnie będzie mocowana nadbudowa i koronę protetyczną. Na ostatniej wizycie u implantologa, lekarz przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie to jest stabilne, stomatolog przystępuje do mocowania nadbudowy protetycznej.

Jak dbać o implant po zabiegu?

Po zakończonym zabiegu specjalista z pewnością udzieli nam niezbędnych porad i informacji na temat tego, jak należy postępować w ciągu kilku najbliższych tygodni po zabiegu. Warto mieć świadomość, że implanty wymagają szczególnej troski i aby zachowywały swoje właściwości, trzeba o nie dbać nie mniej, niż o własne, naturalne zęby.

Najważniejsze, aby bezpośrednio po zabiegu, okolica, w której zostało przeprowadzone wszczepienie implantu pozostawała jak najbardziej sterylna. Pamiętajmy, że rana, która powstaje podczas wszczepienia implantów, to miejsce, do którego z łatwością dostają się różnego rodzaju szkodliwe dla zdrowia bakterie. Dodatkowo, na szwach, które stosuje implantolog często zbiera się osad. Aby mieć pewność, że prawidłowo dbamy o swoją jamę ustną, tuż po zabiegu, warto zmienić pastę do zębów i płyn do płukania na produkty o zwiększonej bakteriostatyczności. Konkretne środki, które pozwolą Ci w pełni zadbać o higienę bez wątpienia wskaże Twój stomatolog po zakończeniu zabiegu.

Po upływie około 7 dni od momentu wszczepiania implantów higiena jamy ustnej powinna powrócić do normalnego trybu. Podstawą dbania o uzębienie jest ich regularne szczotkowanie (co najmniej dwa razy w ciągu dnia), czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora i stosowanie płynu do płukania ust. Po zainstalowaniu korony należy włączyć do codziennej pielęgnacji jamy ustnej produkty przeznaczone do miejsc implantacji. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli nam stomatolog.

szczotkowanie zębów

Czy wszczepienie implantów stomatologicznych boli?

Dla pacjenta zabieg wszczepienia implantów wydaje się być bardzo inwazyjny, a co za tym idzie bolesny. Już sam opis zabiegu, a więc nawiercanie kości, wkręcanie śruby, zszywanie dziąsła to czynności, które niewątpliwie u każdego z nas wzbudzają nieprzyjemne skojarzenia. Jednak obawy te całkowicie są mylne. Wszczepienie implantów wiąże się ze znacznie mniejszym dyskomfortem niż choćby rutynowy zabieg operacyjnego usunięcia ósemki. W praktyce jedynym nieprzyjemnym uczuciem jest wibracja towarzysząca nawiercaniu otworu pod wszczep. Implanty umieszcza się w znieczuleniu miejscowym całkowicie eliminujący ból podczas zabiegu. Warto zaznaczyć, że przed jego wykonaniem implantolog zawsze upewnia się, czy dawka środka znieczulającego jest wystarczająca, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. W niektórych uzasadnionych przypadkach możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Wówczas pacjent wprowadzany jest w głęboki sen przez anestezjologa.

Zabieg wszczepienia implantów wymaga od stomatologa bardzo dużej precyzji oraz maksymalnej dokładności. Wszczep, aby mógł przejąć funkcję naturalnego zęba musi zostać umieszczony w kości w optymalnym położeniu. Jego odpowiednie umiejscowienie umożliwia bezurazowe przenoszenie sił żucia, a w dodatku nada koronie estetyczny i naturalny wygląd. Precyzyjne wszczepienie implantu wymaga współpracy zarówno ze strony pacjenta, jak i lekarza. Dlatego też stomatolodzy dokładają wszelkich starań, aby proces ten odbywał się w najbardziej komfortowych warunkach, a podane znieczulenie całkowicie wyeliminowało ból.

zabieg stomatologiczny

Dolegliwości po zabiegu

Nie da się ukryć, że po zabiegu, kiedy znieczulenie przestanie działać, mogą wystąpić dolegliwości bólowe. Rana zabiegowa daje o sobie znać, jednak jaki przeciwbólowe przepisane przez specjalistę oraz zimne okłady z pewnością sobie z tym poradzą. Przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu może pojawić się również niewielki obrzęk twarzy i krwawienie. Nierzadko objawom tym towarzyszy podwyższona temperatura. Najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarza, które każdy pacjent otrzymuje podczas wizyty. Niekiedy występują dolegliwości o nieco bardziej nieprzyjemnym przebiegu, tj. nieustępujący ból, gorączka, czy szczękościsk. W każdym przypadku należy poinformować swojego stomatologa i poprosić o wizytę kontrolną.

Bezbolesny bywa także końcowy etap leczenia stomatologicznego, czyli odsłonięcie implantów. Ten kilkuminutowy zabieg polega na przecięciu dziąsła nad implantem i wkręceniu tzw. śruby gojącej. Podobnie, jak wszczepienie implantów, proces ten także odbywa się w znieczuleniu miejscowym, który rozwiązuje wszelkie dolegliwości bólowe. Kluczowe jest także dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które zdecydowanie przyśpieszają i ułatwiają proces gojenia. Ponadto, łagodzą umiarkowane, lecz nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Podsumowanie

Niewątpliwie, najczęstszym zadawanym pytaniem przez pacjentów przygotowujących się do zabiegu implantacji jest informacja dotycząca dolegliwości bólowych w czasie wszczepienia, jak i po zakończonej czynności. Warto wiedzieć, że sam etap wszczepienia implantu jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu – miejscowym, lub ogólnym. Większość pacjentów po zabiegu nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Natomiast część z nich dotyka on w niewielkim stopniu. Umiarkowany ból nie powinien niepokoić pacjenta, gdyż jest normalnym następstwem zabiegu. Sukcesem leczenia jest zaufanie i współpraca ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj