Hipowitaminoza i awitaminoza – czy grożą nam niedobory witamin?

Okres jesienno-zimowy zazwyczaj może być problematyczny dla naszego zdrowia. Zmieniające się temperatury, dieta uboższa w świeże owoce i warzywa, a także mniej docierających do nas promieni słonecznych mogą powodować różne problemy zdrowotne. Jednymi z nich są niedobory witamin. Czym się one charakteryzują? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy istnieją witaminy dla wegetarian, które skutecznie uzupełnią brakujące składniki? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Hipowitaminoza a awitaminoza

Na początek warto wyjaśnić dwa pojęcia, które są związane z małą ilością witamin w naszym organizmie, bądź z ich całkowitym brakiem. Hipowitaminoza opisuje pierwszy przypadek – czyli mamy pewną ilość witaminy w naszym ciele, jednak jest ona zbyt mała i może powodować różne dolegliwości. W zależności od tego czego nam brakuje, mogą pojawić się takie problemy jak: wypadanie włosów, gorsze samopoczucie, sucha skóra, a nawet poważniejsze zmiany, np. w pracy tarczycy. Jeżeli przez dłuższy czas widzimy jakieś niepokojące sygnały i wykluczamy takie powody jak stres czy miesiączka, to warto wybrać się do lekarza, który przeanalizuje objawy, tryb życia czy posiadane schorzenia i zleci badania z krwi. W przypadku gdy okaże się, że mamy do czynienia z hipowitaminozą, to zapewne będziemy z nią walczyć na dwóch frontach: odpowiednią dietą oraz suplementacją.

Drugim przypadkiem może być awitaminoza, czyli brak jakieś witaminy w naszym ciele. Może być ona spowodowana niedostarczaniem jej z pożywieniem (dieta zazwyczaj jest wtedy bardzo uboga), bądź problemami z jej przyswajaniem (wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty). Gdy pomimo lepszej diety czy suplementacji poziom witaminy nie wzrośnie, konieczne będzie pogłębienie diagnostyki układu pokarmowego. Często również zalecane jest przyjmowanie brakujących składników w postaci kroplówek czy też zastrzyków – zarówno dożylnych, jak i domięśniowych.

Witaminy dla wegetarian

Wiele osób zastanawia się, co się stanie gdy awitaminoza czy hipowitaminoza dosięgnie osoby, które nie jedzą mięsa ani żadnych produktów pochodzących od zwierząt. A jak wiemy wiele witamin syntetycznych może mieć w swoim składzie składniki pochodzenia odzwierzęcego. Na szczęście producenci zadbali o takie osoby i w aptekach bez problemu znajdziemy witaminy dla wegetarian oraz wegan. Mogą oni zatem skutecznie suplementować się w okresie jesienno-zimowym, jak i przez cały rok.

Niedobory witamin mogą się zdarzyć także osobom, których dieta jest bogata w warzywa i owoce. Dlaczego tak się dzieje? Może to być spowodowane m.in. chorobami. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy mięsożercami, czy wegetarianami lub weganami, powinniśmy bacznie obserwować swoje ciało i w razie pojawienia się dolegliwości jak najszybciej reagować.

Czasami niedobory czy braki witamin w organizmie są ciężkie do wykrycia, gdyż często na początku diagnostyki przyczyny naszych problemów i dolegliwości szuka się gdzie indziej. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta oraz suplementacja – są to dwie rzeczy, o które możemy z łatwością zadbać sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj