Mądra suplementacja może mieć wiele pozytywnych następstw dla zdrowia, poprawiać samopoczucie i wygląd. Warto jednak wiedzieć jakich błędów unikać, by nie dać się oszukać reklamom obiecującym produkty, które w rzeczywistości nie są warte swojej ceny. Oto wskazówki jak wybierać naturalne suplementy diety.
Na co zwracać uwagę podczas kupowania suplementów diety?
Suplementy diety można obecnie kupić nie tylko w aptece, ale także w drogeriach, sklepach stacjonarnych i w sieci. W praktyce nie zawsze można poprosić o radę farmaceutę, który doradzi co warto wybrać, a np. pracownicy sklepów internetowych często posiadają wytyczne co do konieczności polecania pewnych produktów. Co wówczas warto zrobić?
Przede wszystkim warto wiedzieć, czy można suplementować dany produkt. Bo, choć suplementy są dostępne bez recepty, jednak w praktyce ich przyjmowanie może wpływać na działanie pewnych leków. Dlatego, zanim udamy się na zakupy konieczne jest doradzenie się lekarza co do możliwości przyjmowania pewnych produktów. To pierwsza i najważniejsza kwestia, na jakiej warto się skupić, by uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia następstw i pieniędzy wydanych na produkty, które okażą się niepotrzebne i których nie wolno nam będzie przyjmować.
Sprawdzenie, czy dany suplement diety jest nam rzeczywiście potrzebny
Nie każdy potrzebuje suplementacji, także takimi produktami jak np. witaminy. Jeśli jesteśmy zdrowi i nie odczuwamy dolegliwości związanych z niedoborem pewnych składników mineralnych lub witamin – warto udać się na badania kontrolne, które zweryfikują czy konieczna jest suplementacja. Należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar danych witamin może być szkodliwy.
Czasami okazuje się, że sama zmiana diety może pozytywnie wpłynąć na zdrowie i suplementy nie są konieczne. Niemniej jednak istnieją suplementy, o które bezapelacyjnie uzupełnić naszą dotychczasową dietę. Mowa tutaj o – przykładowo – witaminie D3, której w sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest szczególnie spragniony. W okresie wzmożonych zachorowań warto także sięgnąć po takie suplementy jak witamina C, Acerola czy Dzika Róża. Chcesz wesprzeć pracę swojego mózgu? Pomyśl o Ashwagandzie.
Sprawdzanie efektów suplementacji poprzez wykonanie badań
To częsty błąd, jaki popełnia wiele osób stosujących suplementy diety. Nawet wówczas, gdy wykonują specjalne badania, np. na oznaczenie poziomu witamin lub składników mineralnych w organizmie – to na koniec suplementacji nie ponawiają ich. Przez to nie ma możliwości oceny czy przyjmowane środki były skuteczna, czy suplementację należy kontynuować czy już zakończyć. Najlepszym przykładem jest tu konieczność wykonania ponownych badań na zakończenie suplementacji witaminą D3, które pokazują, jaki jest jej poziom w organizmie po okresie suplementacji.
Nie powinno się brać suplementu kiedy potrzebujemy leku i na odwrót
To częsty błąd, jaki popełniamy. Osoba zmagająca się z poważnymi objawami i podejrzewająca u siebie chorobę powinna udać się do lekarza i wykonać specjalistyczne badania. Podobnie, osoba zdrowa, będąca w pełni sił fizycznych i witalnych nie powinna bez powodu zażywać lekarstw. W każdym z tych przypadków mogą pojawić się bowiem negatywne następstwa dla zdrowia.
Sprawdzanie, czy suplement diety „nie udaje” leku
Takie przypadki można znaleźć wówczas, kiedy przeglądamy sieć. Na rynku jest wiele suplementów, reklamowanych jako leki, co nie jest prawdą. Ich opakowania i składy są jednak opracowane w taki sposób, by było to niemal nie do odróżnienia.
W praktyce zdarza się, że ktoś kupuje „lek”, będący suplementem diety. Wówczas może to mieć negatywne następstwa dla zdrowia. Suplement diety nie działa bowiem leczniczo, ponieważ ma mniejszą dawkę niż lek i stosowany jest pomocniczo. Często zawiera też wyciągi ziołowe. To dobry produkt dla osób zdrowych, które chcą wspomóc się dodatkowo, jednocześnie nie mając negatywnych objawów związanych z pracą całego ciała. Wówczas wybór suplementu jest dobrym rozwiązaniem.
____________________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Laventi