Kiedy rozpocząć z małym dzieckiem wizyty u dentysty?

Ochrona zdrowia, w tym higieny jamy ustnej dziecka, to jedno z najważniejszych zadań do wypełnienia przez rodziców bądź opiekunów prawnych. Pomimo tego, że często dorośli mają złe skojarzenia z wizytą u dentysty, nie może mieć to przełożenia na postrzeganie dbania o zęby przez dzieci. Kiedy zatem warto wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa? Czy istnieje specjalista z dziedziny stomatologi, który zajmuje się leczeniem i profilaktyką zębów u dzieci? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Zaczynamy!

Kiedy rozpocząć z małym dzieckiem wizyty u dentysty?

Stomatologia wieku dziecięcego, zwana pedodoncją, zajmuje się profilaktyką, diagnostyką, jak również leczeniem zębów, przyzębia oraz jamy ustnej dzieci. Specjalista stomatolog doskonale wie, jak trudna zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców jest wizyta u dentysty. Dlatego lekarze Pedodonci prócz doskonałego wykwalifikowania i doświadczenia, posiadają także specjalne umiejętności, dzięki którym dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie, a wizyty kojarzone są przede wszystkim z zabawą.

Najlepszy czas na pierwszą wizytę

Wielu rodziców odkłada pierwszą wizytę u stomatologa ze swoim dzieckiem. Leczenie i odpowiednia pielęgnacja zębów mlecznych, warunkuje późniejsze zdrowie zębów stałych, jak również zapobiega wadom zgryzu.

Najlepszym czasem na pierwszą wizytę dziecka u stomatologa dziecięcego jest 6-12 miesiąc życia. Wielu rodziców z pewnością uważa, że to zdecydowanie zbyt wcześnie. Jednak taka wizyta przebiega w zupełnie odmienny sposób, niż może nam się wydawać. Przede wszystkim jest to rozmowa z rodzicami, przekazanie przez lekarza podstawowej wiedzy na temat odpowiedniego dbania o zęby mleczne i jamę ustną. Zalecenie najlepszych produktów do codziennej pielęgnacji, w tym odpowiedniej szczoteczki. Poza tym, w ten sposób rozpoczynamy tzw. wizyty adaptacyjne, w ramach których dziecko zaczyna oswajać się z gabinetem, dzięki czemu późniejsze leczenie i diagnostyka będą dla niego o wiele mniejszym stresem.

Najgorszą sytuacją, do jakiej można doprowadzić, to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa w przypadku bólu zęba. To właśnie takie sytuację warunkują późniejsze traumatyczne dziecięce wspomnienia związane z dentystą. Nie dość, że dziecko po raz pierwszy odczuwa wyjątkowo dokuczliwy ból zęba, to dodatkowo nie zna i boi się wierteł, strzykawek ze znieczuleniem i innego rodzaju specjalistycznych urządzeń. Dlatego warto zapobiegać takim sytuacjom, oswajając nasze pociechy ze stomatologiem.

Choroby zębów mlecznych – dlaczego regularne wizyty to klucz do zachowania zdrowej jamy ustnej dziecka?

Okresowe wizyty u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się co 4 miesiące. Najczęściej spotykaną dolegliwością u dzieci jest tzw. próchnica butelkowa. Prowadzą do niej:

  • noce karmienia mlekiem modyfikowanym,
  • usypianie dziecka na butelce,
  • podawanie dziecku smoczka umoczonego w cukrze bądź miodzie do usypiania,
  • podawanie w nocy picia innego niż czysta woda, np. soku.

Co więcej, próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko. Nieleczona, w krótkim czasie potrafi tak znacząco zniszczyć tkanki zębów, że muszą zostać one usunięte. Dlatego kontrola stanu uzębienia u dzieci powinna być częstsza niż u osób dorosłych.

Także rodzice bądź osoby, z którymi dzieci mają styczność codziennie, mogą być źródłem zakażenia. Nieleczone zęby czy zła pielęgnacja, poprzez pocałunki w usta, czy oblizywanie dziecięcych łyżeczek czy smoczków, może być przyczyną rozwijania się próchnicy.

Zadbaj o zęby swojego dziecka już przed ukończeniem pierwszego roku życia, a każda następna wizyta będzie dla Ciebie i Twojej pociechy rutynową kontrolą pozbawioną ogromnego stresu i lęku.

Tekst sponsorowany: DENT-SM – dentysta na Warszawskim Bemowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here