Endodoncja jest jedynym rozwiązaniem chroniącym ząb przed jego ekstrakcją, czyli usunięciem. Leczenie kanałowe jest zabiegiem długotrwałym, składającym się z kilku bardzo ważnych etapów. Jesteś ciekaw, jak w tym konkretnym przypadku przebiega wizyta w gabinecie stomatologicznym? Podpowiadamy.
O leczeniu kanałowym w skrócie…
Endodoncja potocznie określana mianem leczenia kanałowego, stosowana jest jako metoda leczenia nieodwracalnych stanów zapalnych miazgi. Zabieg przeprowadza się w celu dokładnego usunięcia tkanek zmienionych chorobowo, które zostają następnie zastąpione wypełnieniem. Kilkuetapowy zabieg wykonywany jest pod stałą kontrolą radiologiczną, co nie tylko ułatwia pracę dentyście, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.
Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?
Jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia endodoncji jest zdiagnozowanie zaawansowanej próchnicy, będącej główną przyczyną stanu zapalnego miazgi lub martwicy tkanki zębowej. Leczenie kanałowe bardzo często wykonuje się również u tych pacjentów, u których wystąpiły powikłania po zabiegu endodoncji, co najczęściej jest rezultatem niedokładnego oczyszczenia kanałów zębowych. Do leczenia kwalifikowane są również osoby po przebytych urazach mechanicznych zębów.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Na wstępie należy zaznaczyć, iż zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
Pierwszy etap endodoncji rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, które umożliwia dentyście ocenę stopnia zaawansowania stanu zapalnego miazgi. Kolejnym krokiem jest usunięcie żywej bądź martwej tkanki znajdującej się w jamie zęba oraz odszukanie wszystkich ujść kanałów zębowych, które następnie zostaną dokładnie oczyszczone z miazgi.
Drugi etap skupia się na wykorzystaniu urządzenia nazywanego endometrem, celem zmierzenia długości każdego z uprzednio odnalezionych kanałów– najpierw się mierzy potem czyści, żeby opracować tylko kanał a nie kość wokół . Później poszerzone kanały zębowe są ponownie płukane specjalistycznymi środkami, co umożliwia usunięcie ewentualnych resztek miazgi.
Trzeci etap polega na wypełnieniu dokładnie opracowanych kanałów zębowych specjalnym materiałem – gutaperką, która zstępować będzie naturalną tkankę zębową. Końcowy etap leczenia kanałowego to zamknięcie jamy zęba oraz odbudowanie korony zębowej.
W zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby leczenie kanałowe przeprowadzane może wymagać dwóch lub więcej wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus.