Moje dziecko nie chce jeść – jak postępować z niejadkiem?

Kiedy dziecko robi wszystko, aby uniknąć jedzenia trudno się nie martwić wiedząc, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha.  Dowiedz się, jak radzić sobie z małym niejadkiem.

Brak apetytu może mieć wiele przyczyn. Może być następstwem monotonii posiłków, zmuszania do jedzenia, podjadania między posiłkami, obecności pasożytów, alergii, przyjmowania leków czy niedoborów żelaza. Brak apetytu u dzieci w wieku szkolnym to także wynik stresu, czy strachu przed nowym środowiskiem. Niechęć do jedzenia w tym okresie równie często towarzyszy częstym chorobom przebiegającym z gorączką, biegunką, wymiotami, bólem brzucha i stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Te ostatnie dodatkowo powodują problemy z połykaniem i odczuwaniem smaku oraz zapachu, a to może zniechęcić do jedzenia nawet osobę dorosłą.

Walka o jakość diety

Kiedy dziecko je niewiele i dotyka je ciągły brak apetytu, jeszcze istotniejsza staje się jakość podawanego pożywienia tak, aby w małej objętości zawarte było możliwie dużo składników odżywczych. Teoria mówi, że w menu dziecka powinny znaleźć się różnorodne warzywa, owoce, produkty zbożowe, a także źródła białka, takie jak produkty mleczne, jaja, mięso i ryby. W praktyce nie jest to jednak takie proste, kiedy dziecko odmawia jedzenia czegokolwiek. Rodzic stojący między rozsądkiem, a odmawiającym maluchem, często popada we frustrację. Warto wziąć wtedy głęboki oddech i do ideału dążyć małymi krokami doceniając swoje dziecko, nawet jeśli je 1 warzywo, 1 owoc i tylko wybrane inne produkty. Zmuszanie do jedzenia i zwracanie uwagi, zwłaszcza publicznie, przynosi najczęściej odwrotny skutek. Niestety nie ma jednej złotej zasady jak sprawić, by niejadek zjadł śniadanko i obiadek, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą okazać się przydatne.

Wspieranie niejadka

Po pierwsze warto podawać mniejsze porcje, ale częściej, gdyż duża ilość jedzenia może zniechęcać. Dobrze, jeśli w posiłku uda się umieścić lubiany przez dziecko składnik lub kolor – jego obecność może znacznie ułatwić przemycenie innych elementów dania. Często sprawdzają się też dania płynne czy z dodatkiem sosu. Zazwyczaj, kiedy dziecko nie ma apetytu, lepiej radzi sobie z jedzeniem zup, koktajli i dań z dodatkiem sosu, niż tych twardych i suchych. Ważna jest też estetyka dania i towarzystwo. Widok innych jedzących w dobrym nastroju zazwyczaj zachęca do jedzenia. Korzystnie na apetyt wpływa także ruch na świeżym powietrzu, dlatego plac zabaw, spacer i jazda na rowerze to sprzymierzeńcy rodziców.

Kiedy wszystko zawodzi

Jeśli dziecko mimo usilnych starań odmawia jedzenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci Resource Junior. To kompletny pod względem odżywczym preparat, który został opracowany z myślą o potrzebach żywieniowych dzieci powyżej 1. roku życia.  Zawiera białko i inne niezbędne składniki odżywcze i może być stosowany zarówno jako jedyne źródło pożywienia jak i uzupełnienie codziennej diety, w zależności od tego, czego potrzebuje dziecko. Pamiętaj, że wsparcie żywieniowe dziecka należy skonsultować z lekarzem.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here