Postaw na czystek! Poznaj jego najważniejsze właściwości.

Czystek (Cistus) to niewielki, dziko rosnący i niepozorny krzew, który posiada jednak dobroczynne działanie. Właściwości lecznice czystku znane są w zasadzie od pokoleń i stosowane regularnie w ziołolecznictwie. Jest to zioło, któremu przypisuje się dobroczynne działanie przy wielu rozmaitych chorobach i dolegliwościach. Liście czystka zawierają pokaźne zasoby przeciwutleniaczy, dzięki czemu czystek zajmuje ważne miejsce w medycynie naturalnej. Przeczytaj niniejszy artykuł, a dowiesz się jakie są najważniejsze właściwości lecznicze czystku.

  1. Właściwości lecznicze czystku
  2. Na jakie choroby dobry jest czystek?
  3. Jak stosować czystek?

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne czystku? Oto one:

Właściwości lecznicze czystku

Czystek zawiera pokaźne zasoby antyoksydantów, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki, powodujące rozmaite choroby, w tym również te nowotworowe. Czystek wykazuje działanie wzmacniające, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z wirusami, bakteriami i chorobami w związku ze sprawnym działaniem układu immunologicznego.  Jak potwierdzają wyniki badań, czystek przejawia właściwości przeciwbólowe. Co bardzo ważne, czystek pozwala zmniejszać poziom tzw. złego cholesterolu. To jednak nie wszystko! Czystek hamuje stany zapalne, zwalcza grzyby i drobnoustroje oraz przypisuje mu się działanie antyalergiczne.

Na jakie choroby dobry jest czystek?

Bardziej zasadnym byłoby pytanie – na jakie nie jest? Ze względu na swoje dobroczynne działanie na układ odpornościowy, picie czystku pomaga zapobiegać i zwalczać przeziębienia i grypę. Mocny, silny organizm to większa gwarancja ochrony przez wirusami, bakteriami i grzybami. Czystek wspiera walkę z chorobami układu krążenia, podwyższonym poziomem „złego” cholesterolu czy różnego rodzaju alergiami. Mamy również dobrą wiadomość dla osób borykających się z problemami z trądzikiem – czystek dobrze sprawdza się również w walce z chorobami skóry. Warto pamiętać, ze czystek nie jest lekarstwem samym w sobie i nie zastępuje tradycyjnego leczenia – jest jednak nieocenionym wsparciem dla organizmu w trakcie zapobiegania lub wychodzenia z choroby.

Jak stosować czystek?

Popularną formą stosowania czystka jest napar. Możemy go zrobić korzystając z suszu czystku parzonego w gorącej wodzie przez kilka minut. Możemy też skorzystać z gotowych herbatek z czystku w saszetkach, choć jest to mniej efektywna forma stosowania tego dobroczynnego zioła. Jeśli chcemy wzbogacić smak naparu, możemy dodać do niego odrobinę cytryny lub/i miodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj