Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt. Przyczyny, objawy, leczenie

Główną przyczyną refluksu u niemowląt jest niedojrzałość przełyku i mięśni części wpustowej żołądka. Przez to spożyty pokarm cofa się z żołądka do przełyku. Dowiedz się, jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest związany z objawami powstającymi poprzez cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Refluks u niemowląt występuje dosyć często i prowadzi do tzw. ulewania. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak wyleczyć refluks?

Przyczyny refluksu u niemowląt

Główną przyczyną tego schorzenia u niemowląt jest niedojrzałość przełyku i mięśni części wpustowej żołądka. Przez to spożyty pokarm cofa się z żołądka do przełyku. W niektórych przypadkach zalega on w przełyku lub z powrotem cofa się do żołądka. Najczęściej jednak powoduje ulewanie, wydostając się przez usta dziecka. Refluks u niemowląt zazwyczaj nie jest groźny i ustępuje wraz z dojrzewaniem dziecka i zmianami w jego diecie. Objawy występować mogą najwyżej do 12 miesiąca życia.

Objawy

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt przyjmuje łagodne objawy. Najczęściej po karmieniu z ust dziecka wydobywa się biała treść pokarmowa, częściowo strawiona. Dziecko nie odczuwa bólu ani innych przykrych dolegliwości. Rodzice nie powinni się tym martwić. Jednak warto obserwować objawy alarmowe, które związane są z zaburzeniami połykania, utratą masy ciała u malucha, nocnym kaszlem i dusznościami, czy też bezdechami. W tym przypadku powinniśmy jak najszybciej odwiedzić lekarza, który zbada dziecko.

Leczenie

Refluks u niemowląt zazwyczaj ustępuje po około 6-12 miesiącach życia. Jednakże rodzic powinien pamiętać o zastosowaniu kilku zasad, które pozwolą zapobiec i zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów. Pomocne okaże się karmienie dziecka piersią jak najdłużej, co pozwoli łagodniej przejść objawy. Ważne jest także noszenie dziecka w pozycji pionowej po posiłku, aby dziecku się odbiło. Po karmieniu trzeba pamiętać o ułożeniu niemowlęcia w łóżeczku z lekko uniesioną główką. Częstsze karmienie mniejszymi ilościami mleka także pozwoli zniwelować ryzyko refluksu, gdyż zapełniony brzuszek dziecka sprzyja objawom.

Rodzice mogą także skorzystać z zagęszczonych mieszanek mlecznych dostępnych w aptekach, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się pokarmu do przełyku. Takie produkty oznaczone są symbolem AR.

Badanie USG

Badanie USG w przypadku refluksu u dzieci polega na ocenie czynnościowej wpustu i ocenie morfologicznej. Może zostać zlecone przez lekarza na prośbę rodzica, który zauważył niepokojące objawy u dziecka. W czasie badanie lekarz korzysta z głowicy ultrasonograficznej, którą przykłada do brzuszka malucha, oceniając dane struktury anatomicznej, jakie są widoczne na ekranie aparatu USG. Warto zauważyć, że takie badanie jest w zasadzie bezbolesne dla dziecka, całkowicie nieszkodliwe i bezinwazyjne. Specjalista korzysta najczęściej z żelu rozprowadzanego na brzuchu dziecka, który zapewnia mu komfort.

Refluks żołądkowo-przełykowy występuje u wielu niemowląt i jest związany z cofaniem się treści pokarmowej od żołądka w kierunku przełyku. Zazwyczaj nie jest niebezpieczny dla dziecka i nie daje innych objawów, poza ulewaniem. Rodzice powinni jednak obserwować dziecko, aby jak najszybciej wykluczyć wszelkie inne dolegliwości.

Więcej na temat możliwości diagnostycznych ultrasonografów przeczytasz na stronie Norax Medical, dystrybutora nowoczesnego sprzętu medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj