Aparat BiPAP można uznać za technologicznie bardziej zaawansowaną alternatywę dla aparatu CPAP. To nowoczesne urządzenie zwiększające efektywność oraz komfort leczenia bezdechu sennego. Czym różni się od tradycyjnego sprzętu i jakie są zalety jego stosowania?
Jak działają aparaty na bezdech senny?
Stosowanie aparatów na bezdech senny jest najczęściej rekomendowaną metodą leczenia zaburzeń oddychania wynikających z utrudnionego przepływu powietrza przez jamę nosowo-gardłową. W przebiegu bezdechów nocnych mamy do czynienia z zapadaniem się tkanek miękkich, co uniemożliwia swobodne oddychanie. Na skutek nagłego braku dostępu do tlenu pacjent wybudza się, przy czym w ciągu nocy do takich wybudzeń może dochodzić nawet kilkadziesiąt razy. Powtarzające się epizody zatrzymania oddechu poważnie zaburzają strukturę snu i mają negatywny wpływ na kondycję całego organizmu, dlatego podjęcie odpowiedniej terapii jest konieczne.
Mechanizm działania aparatów opiera się na wtłaczaniu powietrza do dróg oddechowych pacjenta. Zwiększone ciśnienie pozwala zachować ich drożność, co gwarantuje odpowiednie dotlenienie. Dzięki temu sen staje się efektywny, a wszelkie procesy biochemiczne, zakłócone na skutek nawracających bezdechów, ustabilizowane.
Wśród urządzeń do leczenia bezdechu sennego wyróżniamy aparaty CPAP oraz aparaty BiPAP. Obydwa wspomagają naturalne oddychanie, jednak nieco różnią się pod względem mechanizmu pracy, a także zastosowania.
Aparat CPAP a aparat BiPAP – czym się różnią?
W przypadku aparatów CPAP powietrze pompowane jest do dróg oddechowych pacjenta pod stałym ciśnieniem. Jego wartość ustalana jest w porozumieniu z lekarzem, który po rozpoznaniu typu i stopnia zaawansowania bezdechu, decyduje, jak powinna przebiegać terapia.
Ich unowocześnioną wersją są modele autoCPAP, które inteligentnie dostosowują się do potrzeb śpiącego, na bieżąco optymalizując swoje parametry w odpowiedzi na epizod zatrzymania lub znacznego spłycenia oddechu. Rolą specjalisty jest w tym przypadku ustawienie zakresu (wartości minimalnej i maksymalnej), w jakim poziom ciśnienia może się zmieniać.
Aparaty BiPAP można uznać za technologicznie bardziej zaawansowanych następców urządzeń typu autoCPAP. Aby dobrze zrozumieć różnicę pomiędzy automatycznym aparatem CPAP i aparatem BiPAP, należy w tym miejscu wprowadzić pojęcia EPAP oraz IPAP. Terminem IPAP określamy ciśnienie utrzymywane w drogach oddechowych w trakcie wdechu, jako EPAP – w trakcie wydechu. To właśnie EPAP zapobiega zapadaniu dróg oddechowych w czasie snu.
W aparatach autoCPAP możemy ustawić jedynie tę wartość, czyli ciśnienie wydechowe. Aby ułatwić użytkownikom urządzeń CPAP fazę wydechu stosuje się tzw. ulgę oddechową, która obniża generowane przez urządzenie ciśnienie w czasie wydychania powietrza. Jednak nie jest to tożsame z możliwością ustawienia EPAP i IPAP. Taka opcja dostępna jest natomiast dla użytkowników aparatów BiPAP.
Sprawdź nowoczesne aparaty BiPAP w atrakcyjnych cenach na https://esklep.brandvital.eu/
Jakie są zalety stosowania aparatów BiPAP?
Z aparatami BiPAP można pracować na wyższym ciśnieniu terapeutycznym, przy bardziej zaawansowanych przypadkach bezdechów. Aparaty BiPAP stosowane są najczęściej w przypadku bezdechów centralnych. Poziomy ciśnień są ściśle określane przez lekarza po uprzedniej diagnostyce szpitalnej. Zaleca się je równiez, kiedy terapia CPAP lub autoCPAP nie poprawia saturacji, czyli stopnia wysycenia trwi tlenem, bądź kiedy jest źle tolerowana przez pacjenta.
U osób korzystających z aparatów BiPAP oddech jest bardziej fizjologiczny i łatwiej kontrolowany. Poprawie ulega pojemność oddechowa i wspomiana saturacja, spada wysiłek oddechowy. Dodatkowo, rozróżnianie ciśnienia wdechowego i wydechowego sprawia, że terapia staje się bardziej komfortowa. Zaletą jest także większa efektywność w kompensowaniu ewentualnych przecieków powietrza.
Nowoczesne aparaty BiPAP bez problemu można wykorzystywać w domowej terapii bezdechu. Są bardzo intuicyjne w obsłudze i zajmują niewiele miejsca, a szeroki zakres parametrów technicznych ułatwia prowadzenie i samodzielne kontrolowanie terapii.