Grypa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa to poważna choroba, która każdego roku na całym świecie doprowadza do tysięcy zgonów. Choć wiele jej objawów jest niemalże identycznych jak w przypadku przeziębienia, to jednak różnią się one przede wszystkim nasileniem. Sprawdźmy, jakie są przyczyny i objawy grypy oraz jak należy ją leczyć.

Grypa – przyczyny

Grypa to zakażenie dróg oddechowych. Choroba ta atakuje najczęściej jesienią, zimą oraz wczesną wiosną i choć wiele łączy ją z przeziębieniem, to jednak jej konsekwencje są znacznie poważniejsze. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny tylko od 7 do 15 grudnia 2019 r. odnotowano w Polsce 124 181 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Nie zarejestrowano w tym czasie zgonów. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie na grypę zapada 5–10 proc. dorosłych i 20–30 proc. dzieci. Śmiertelność w przypadku grypy sezonowej wynosi 0,1–0,5%, przy czym jest ona zdecydowanie najniebezpieczniejsza dla osób po 60. roku życia. Aż 90 proc. chorych, którzy zmarli, miało powyżej 60 lat.

Grypa to infekcja wirusowa. Zarazić się nią możesz drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba zarażona. Wystarczy, że będziesz przebywać w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora, która będzie kichać lub kaszleć. Wirusy typu A i B wywołują grypę pandemiczną, a wirusy H1N1 i H3N2 najczęściej są powodem grypy sezonowej. Żeby ograniczyć ryzyko infekcji, należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, stronić od dużych skupisk ludzi i dbać o higienę rąk.

Grypa – objawy

Grypa to infekcja górnych dróg oddechowych, której okres wylęgania trwa 2–4 dni. Charakterystyczne dla niej jest nagłe pojawienie się objawów, takich jak:

  • wysoka gorączka, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza,
  • dreszcze,
  • uczucie rozbicia,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • ból mięśni.

W przypadku grypy nie jest szczególnie nasilony nieżyt nosa. Infekcja najczęściej ustępuje po 3–7 dniach, ale jej objawy, takie jak zmęczenie czy kaszel, mogą utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie. Nieleczona lub niewłaściwie leczona grypa może doprowadzić do wielu powikłań, takich jak:

  • zapalenie płuc,
  • niewydolność oddechowa,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie mózgu.

Poważne komplikacje mogą wystąpić u każdego, ale najbardziej narażone są na nie dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy. Tylko w okresie od 1 września 2018 r. do 15 marca 2019 r. w Polsce zmarło 108 osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.

Grypa – leczenie

Grypa wymaga odpoczynku. Należy zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej, pójścia do pracy czy szkoły. Efekty przyniesie zastosowanie leczenia przeciwwirusowego oraz leczenia objawowego. Zalecane jest stosowanie leków homeopatycznych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, ewentualnie wdrożenie takich medykamentów, które spowodują, że dana dolegliwość nie będzie tak uciążliwa. Mogą to być również leki wykrztuśne, jeśli objawem jest wilgotny kaszel. Grypa nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem – leczenie możesz rozpocząć samodzielnie, ale jeśli nie będzie ono przynosić skutków, a wręcz niepożądane oznaki nasilą się, to wizyta u specjalisty będzie konieczna. W wielu przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia. Można również skorzystać z domowych sposobów na ograniczenie uciążliwości objawów. Dobre rezultaty przynoszą: miód, czosnek, cebula, inhalacje czy zioła. Można stosować naturalne syropy, napary albo po prostu jeść cebulę czy czosnek. Najważniejsza jest jednak systematyczność, podobnie zresztą jak w przypadku leków. Warto pamiętać też, że dostępne są szczepienia na grypę, dzięki którym być może unikniesz zapadnięcia na tę infekcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj