Ile razy dziennie myć zęby?

Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Dodaje on pewności siebie, ułatwia osiągnięcie sukcesu zawodowego oraz pomaga w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Osoba o zadbanych zębach postrzegana jest jako umiejąca wprowadzić ład także w swoim życiu, przez co darzy się ją większym zaufaniem. Jednak, aby móc się szeroko i bez kompleksów uśmiechać, należy przestrzegać paru zasad higieny jamy ustnej, do których bezwarunkowo należy regularne szczotkowanie. Ale w jaki sposób to robić i ile razy dziennie, aby osiągnąć oczekiwany rezultat?

Podstawowa recepta na zdrowe zęby

Obowiązkowe szczotkowanie rano i wieczorem oraz po posiłkach w miarę możliwości. Tą regułę powtarza się jak mantrę swoim dzieciom. Nie bez przyczyny jest ona tak istotna. Zwłaszcza zadbanie o odpowiednią higienę przed snem ma decydujące znaczenie na późniejszy stan uzębienia. Pozostawione resztki jedzenia stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w nocy następuje ograniczone wydzielanie śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby i zapewnia prawidłowe pH.

Tak samo istotna jest odpowiednia higiena rano. Warto jest zadbać o ochronę uzębienia zwłaszcza idąc na cały dzień do pracy lub szkoły, kiedy dostęp do szczoteczki i pasty do zębów może być ograniczony.

Jak dbać o zdrowy uśmiech w dziennym grafiku obowiązków?

Wiadomo, że aby zachować dokładną higienę jamy ustnej, najlepiej byłoby myć zęby po każdym jedzeniu . Niestety mało kto ma na to czas, a wir służbowych zadań przerzuca myśli w innym kierunku. Wciąż jednak spożywa się różnorakie posiłki i napoje. Co zrobić więc, aby chronić zęby w takich sytuacjach, kiedy nie ma dostępu do szczotki i pasty?

Najlepiej w miarę możliwości płukać jamę ustną zwykłą wodą, czy po prostu ją pić. Pomaga to oczyścić zęby z resztek i przywrócić odpowiednie, naturalne pH. Jeżeli istnieje sposobność, dobrze jest użyć nici dentystycznych, które opróżnią trudno dostępne strefy. Polecane jest również życie gum bezcukrowych, które pobudzają ślinianki do pracy i wytwarzania śliny, naturalnie chroniącej przed próchnicą.

Technika mycia nie bez znaczenia

Wiadomo, że częstotliwość zabiegów higienicznych jest znacząca w zachowaniu pięknego uśmiechu. Jednak należy zwrócić uwagę również na sposób w jaki się je wykonuje. Nieumiejętne szczotkowanie może również wpłynąć na negatywny stan uzębienia. Najważniejsze aby:

  • unikać szczotkowania tuż po posiłkach, zwłaszcza bogatych w kwasy, jak np. po owocach, które mogą uszkodzić szkliwo
  • używać szczoteczki o odpowiednim rozmiarze i twardości włosa
  • wymieniać szczoteczkę regularnie
  • myć zęby dokładnie, stosując koliste ruchy
  • na koniec stosować nici dentystyczne

Pod okiem specjalisty

Higiena jamy ustnej to sposób na utrzymanie prawidłowego stanu zębów i dziąseł. Nie należy jednak zapominać o regularnych wizytach u lekarza dentysty, który pomoże wykryć wszelkie nieprawidłowości i w razie konieczności podejmie szybkie leczenie. Dentysta na warszawskim Bemowie oferuje profesjonalny zakres usług, z którego korzystają mieszkańcy regionu i nie tylko. Z przyjemnością i zaangażowaniem udzieli wszelkich porad na temat profesjonalnej higieny jamy ustnej. Kontrole u specjalisty są niezwykle istotne, ponieważ nawet najdokładniejsze procedury higieniczne nie są w stanie wyleczyć chorego zęba, a bagatelizowanie problemu powoduje nasilenie i przenoszenie infekcji. Dlatego zawsze należy znaleźć złoty środek, który jest połączeniem własnego zaangażowania w ochronę zdrowia oraz wiedzy i umiejętności fachowca.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.fabdent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj