Jak powinna przebiegać rehabilitacja po operacji kolana?

Staw kolanowy to największy staw ciała człowieka. Jest to skomplikowany staw zawiasowy umożliwiający ruchy zginania, prostowania. Jest drugim najbardziej obciążonym stawem człowieka narażonym na maksymalne obciążenia związane z wykonywaną pracą, uprawianym sportem i każdym innym wykonywanym przez człowieka ruchem. Ten skomplikowany mechanizm składający się z powiązanych wzajemnie kości, chrząstek, mięśni, ścięgien więzadeł i innych tkanek jest szczególnie narażony na uszkodzenia i urazy. Uszkodzeniom sprzyja umiejscowienie, budowa i funkcje stawu kolanowego. Kolano musi być elastyczne, żeby móc wykonać określone funkcje ruchowe, a w trakcie wykonywania innych funkcji związanych z przeciążeniem musi być bardzo trwałe. Kolano odpowiada za ruch, pionizację i utrzymanie równowagi a jego niestabilność utrudnia normalne funkcjonowanie.

Najczęstsze urazy kolana

Staw kolanowy ulega kontuzji, gdy jego obciążenia przekraczają wytrzymałość fizjologiczną. Najczęściej ma to miejsce podczas uprawiania sportu. Osoby aktywne fizycznie są najbardziej narażone na kontuzję kolana. Najczęściej uszkadzane są łąkotki, rzepki i więzadła krzyżowe. Często zdarzają się zwichnięcia stawu, urazy chrząstki oraz przerwanie lub zapalenie ścięgien. Należy odróżnić drobne stłuczenia od urazowych uszkodzeń, których objawy to: ostry ból, brak możliwości wyprostowania kolana, uczucie niestabilności kolana, wysięk w stawie kolanowym, poczucie, że coś przeskoczyło w stawie kolanowym. Diagnozowanie urazu kolana obejmuje wywiad i badania obrazowe takie jak: rentgen, ultrasonografia a w razie potrzeby tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Leczenie i rehabilitacja stawu kolanowego

Żeby osiągnąć pożądany rezultat, leczenie stawu kolanowego musi być poparte odpowiednią rehabilitacją. Nowoczesne, dające dobre efekty procedury medyczne wykonywane w obrębie kolana to bardzo wiele zabiegów wykonywanych metodą artroskopii, plastyka więzadeł rzepki, zespolenie złamań, endoprotezoplastyka jednoprzedziałowa lub całkowita endoproteza stawu kolanowego. W renomowanych klinikach zdecydowana większość zabiegów przeprowadzana jest metodami chirurgii małoinwazyjnej, która ułatwia też rehabilitację konieczną po zabiegu. Po każdym zabiegu w obrębie kolana konieczna jest rehabilitacja pomagająca przywrócić normalne funkcjonowanie pacjenta. Odpowiednia rehabilitacja jest tak samo ważna w procesie leczenia jak udany zabieg operacyjny. Proces rehabilitacji ma na celu przywrócenie pełnej sprawności ruchowej w czynnościach codziennych i zapewnienie powrotu do pełnej aktywności sportowej sprzed urazu.

Kto i gdzie zapewnia przeprowadzenie rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym?

Rehabilitacja powinna być prowadzona przez zespół wykwalifikowanych terapeutów dysponujących odpowiednim sprzętem do rehabilitacji i fizykoterapii. Nowoczesne centrum rehabilitacji w Warszawie znajduje się przy klinice ortopedii i medycyny sportowej Carolina Medical Center, w której pomoc otrzymało między innymi wielu polskich sportowców olimpijczyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj