Jak wybrać odpowiedni opatrunek na odleżyny?

Odleżyny to powszechny problem osób, które większość dnia spędzają w pozycji leżącej. Co istotne, nie zawsze są to obłożnie chorzy, unieruchomieni pacjenci – czasami już podczas kilkudniowej kuracji może pojawić się problem odleżyn. Choć w tym przypadku lepiej zapobiegać, niż leczyć, jeśli pacjent ma do czynienia z odleżynami, powinien zaaplikować odpowiedni opatrunek.

Stopnie ran odleżynowych

Aby dobrać odpowiedni opatrunek na odleżynę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stopień zaawansowania rany. W medycynie wyróżnia się 5 stopni, przy czym:

  • pierwszy – blednie na skutek zmniejszenia ucisku, co oznacza, że mikrokrążenie nie zostało uszkodzone,
  • drugi – skóra w miejscy powstania rany jest twarda, można na niej zaobserwować drobne pęcherze,
  • trzeci – tkanka mięśniowa obumiera, a w jej wnętrz można zobaczyć już ziarnicę bądź ropną maź,
  • czwarty – uszkodzenie dosięga tkanki tłuszczowej, skóra jest natomiast całkowicie zniszczona,
  • piąty – w tym stadium organizm może zaatakować sepsa.

Wiedza dotycząca stopni rozwoju odleżyn jest niezbędna do samodzielnego doboru rodzaju opatrunku. 

Opatrunki na odleżyny – jakie wybierać?

Opatrunki na odleżyny na pośladkach czy na plecach dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Co do zasady, powinien ocenić je lekarz, jednak doświadczone osoby są w stanie na własne oko sprawdzić, z jakim stopniem mają do czynienia. Dla odleżyn w pierwszym i drugim stadium zalecane są opatrunki, które jednocześnie pomogą w gojeniu ran oraz ochronią zdrowe tkanki. Jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż tego typu opatrunki można wymieniać znacznie rzadziej niż inne, nawet co 7 dni. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się opatrunek na odleżyny ze srebrem. Tymczasem w przypadku odleżyn ze zmianami ziarnistymi dobrze sprawdzają się opatrunki z alginianem wapnia. Tworzy on wilgotne środowisko, sprzyjające procesowi gojenia rany. Warto pamiętać, że opatrunki na odleżyny 4 stopnia muszą być dodatkiem do antybiotykoterapii, gdyż same w sobie nie są w stanie zniwelować bakterii bytujących w ranie. Jeśli natomiast chodzi o zmiany martwicze, to wymagają one ciągłego nawilżania, gdyż tego typu rany są wyjątkowo suche. Ponadto, warto wybierać opatrunki hydrożelowe, które przede wszystkim uniemożliwią dostęp do rany drobnoustrojom. Więcej na temat zasad doboru plastrów na odleżyny można przeczytać tutaj – diabetyk24.pl/blog-section/plastry-na-odlezyny.

Kiedy odleżyny wymagają konsultacji lekarskiej?

Pojawienie się odleżyn to niemały problem dla pacjenta, a także jego opiekuna. Medycy są zdania, że w każdym przypadku zmianę powinien obejrzeć doświadczony specjalista, który wyda dalsze rekomendacje. Niemniej jednak odleżyny pierwszego czy drugiego stopnia często są przez pacjentów bagatelizowane, przechodząc na dalsze etapy rozwoju. Jeśli w ranie pojawia się wydzielina ropna, to zmianę jak najszybciej powinien zobaczyć lekarz. Zaleci on stosowanie odpowiednich opatrunków – wiele rodzajów można kupić w sklepie internetowym https://diabetyk24.pl/. Z drugiej strony, przepisze także pacjentowi antybiotyki, które zapobiegną namnażaniu się bakterii. W przypadku odleżyn warto więc leczyć nawet drobne zmiany, które choć nie wyglądają groźnie, mogą przeistoczyć się w wymagające interwencji medycznej rany. Warto przy tym pamiętać, że w każdej sytuacji niezbędne jest zastosowanie odpowiednio dobranych opatrunków – jeśli opiekun bądź pacjent nie wie, jak go dobrać odpowiednio do potrzeb, należy poradzić się lekarza bądź pielęgniarki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj