Chyba każdy chciałby cieszyć się idealną bielą swoich zębów. Nie od dziś wiadomo jednak, że utrzymanie idealnego, wymarzonego koloru nie jest łatwe. Na zębach powstają niechciane przebarwienia i nie zawsze wystarczy odpowiednie dbanie o higienę w warunkach domowych, aby pozbyć się ich. Skąd one się biorą? Winne są m.in. spożywane pokarmy czy napoje, jak herbata czy kawa.
Wybielanie zębów u stomatologa
Wybielanie zębów najlepiej pozostawić specjaliście, udając się do gabinetu stomatologicznego, ponieważ lekarz dokona przeglądu zębów, przyzębia oraz wykona zabieg wybielania tak, aby był optymalny i dopasowany do potrzeb i możliwości danego pacjenta. Ogólnie podczas procesu wybielania dochodzi do rozpadu przebarwień bez uszkodzenia struktury zębów. Zabieg wykonany przez stomatologa jest całkowicie bezpieczny. Podczas rozpadu nadtlenku wodoru dochodzi do wnikania wgłąb przebarwionego szkliwa i zębiny, a następnie dochodzi do utleniania występujących przebarwień, co powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą.
Wizyta u stomatologa to sposób na bezpieczne wykonanie zabiegu wybielania, jednak wiąże się z dodatkowym kosztem. Zabieg wykonywany jest odpłatnie, a cena może się znacznie różnić, w zależności od gabinetu. Zatem zanim zdecydujemy się na jego wykonanie warto poznać cennik wybranej placówki stomatologicznej. W dobie Internetu nie jest to trudne, wystarczy wpisać np. wybielanie zębów Warszawa cena, a zaprezentowane zostaną cenniki placówek świadczących wymieniona usługę.
Proces wybielania w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu specjalnych metod i urządzeń. Lekarz dentysta wykorzystuje specjalny żel wybielający, który zaczyna działać pod wpływem światła, którego źródłem może być lampa LED, halogenowa, bądź laser. Cały zabieg nie jest długotrwały, zazwyczaj czas niezbędny do wykonania wybielania to około godzina. Zabieg przeprowadzony przez stomatologa jest całkowicie bezpieczny, jednak bezpośrednio po nim może pojawić się nadwrażliwość pozabiegowa, z którą łatwo można się uporać stosując zalecane przez lekarza preparaty.
Wybielanie zębów przeciwwskazania
Mimo uzyskania naprawdę korzystnych efektów estetycznych wybielanie nie może być wykonane u każdego pacjenta. Nie wykonuje się zabiegu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ale także u osób, u których lekarz stwierdził występowanie ubytków próchniczych. Przeciwwskazaniem są także urazy mechaniczne oraz znaczna nadwrażliwość zębiny, choroby przyzębia, liczne wypełnienia protetyczne, ciąża, karmienie piersią, palenie tytoniu czy alergia na stosowane do wybielania substancje.