Obrzęki i stłuczenia – jak sobie z nimi poradzić?

Doskonałe warunki pogodowe w okresie letnim są idealnym momentem na poświęcenie czasu aktywności fizycznej – bieganie, rolki, piłka nożna czy wspinaczki po górach – dla każdego coś dobrego! Niestety, nawet mistrzom zdarzają się upadki, stłuczenia czy obrzęki, które mogą solidnie dać w kość, a nawet zniechęcić do dotychczas ulubionej dziedziny sportu. Nie taki diabeł straszny jak go malują – dzięki zastosowaniu odpowiednich środków przeciw obrzękom i stłuczeniom, szybko wrócisz do dobrej formy, aby korzystać z letnich atrakcji pełnymi garściami, a piłka nożna czy siatkówka nie będzie tylko ulubioną dziedziną… do oglądania w TV!

Po pierwsze: maść na stłuczenia!

W przypadku stłuczenia najważniejszy jest: czas – należy działać szybko, gdyż prędka interwencja ogranicza rozległość uszkodzeń tkanki, a dodatkowo powstający pod wpływem upadku siniak będzie mniejszy. W celu zmniejszenia stłuczeń, siniaków i dolegliwości bólowych warto skorzystać z maści na obrzęki dostępnych w aptekach bez przypisu lekarza, czyli bez recepty. Zanim przystąpimy do zapoznania się z produktami, które stosuje się w przypadku stłuczeń, warto przyjrzeć się bliżej samej definicji dolegliwości, aby mieć pewność, iż rzeczywiście mamy do czynienia z urazem mechanicznym. Dochodzi do nich pod wpływem działania siły zewnętrznej, która uszkadza tkanki.

W momencie, gdy skóra zostanie przerwana powstaje rana otwarta (wymaga innych czynności), natomiast mianem stłuczenia określa się obrażenia wewnętrzne, bez naruszenia ciągłości skóry. Stłuczenia polega na uszkodzeniu tkanek wewnętrznych ciała poprzez zmiażdżenie, uszkodzenie czy rozerwanie nerwów. W wyniku tego powstają siniaki, obrzęki, krwiaki – miejscu stłuczenia towarzyszy silny ból. Mimo, iż stłuczenia należą do nieprzyjemnych można z powodzeniem leczyć je w domu – wystarczy do tego odpowiednio wyposażona apteczka.

Jeżeli jesteś zwolennikiem letnich aktywności podstawowym produktem w Twojej apteczce powinna być maść na stłuczenia, która łagodzi skutki urazów i przyspiesza regenerację tkanek – większość preparatów działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. Oferta jest niezwykle szeroka: począwszy od maści na obrzęki opartych na arnice np. Arnimax maść arnikowa, Maść arnikowa Gorvita, kończąc na maściach połączonych z substancjami, wykazującymi działanie przeciwbólowe: Voltaren Max żel, Diclac Lipogel, Naproxen 1,2% żel.

Spray na stłuczenia i obrzęki

W ofercie aptecznej znajdują się również produkty przeciw stłuczeniom i obrzękom w postaci spray’u, które wykazują działanie chłodzące oraz przeciwbólowe. Dużą popularnością na polskim rynku farmaceutycznym cieszy się nowość o statusie leku – Ibuprom Sport Spray – substancją czynną leku jest ibuprofen. Zapewne każdy z nas obejrzał w swoim życiu choć jeden mecz piłki nożnej czy siatkowej? Upadek, kontuzja i medycy biegnący z pomocą… większość drobnych kontuzji, które nie mają wpływu na jakość gry wygaszane są sprayami chłodzącymi! Ultra Ice Ibuprom Sport spray chłodzący, Ice Spray Apteo, Icemix Sztuczny Lód aerozol – preparaty szybko uśmierzają ból związany z urazami, zwichnięciami lub skręceniami.

Domowe sposoby na stłuczenia

Jeżeli do nieprzyjemnego wypadku, którego skutkiem jest stłuczenie doszło w domowym zaciszu, a pod Twoją ręką nie znajdują się specjalistyczne maści na obrzęki możesz skorzystać z produktów, które znajdziesz w swojej kuchni: okłady z wody z octem, okłady z liści kapusty, okłady z ziemniaków oraz chłodzenie miejsca lodem lub innym zamrożonym produktem (pamiętaj, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry)!

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Lubisz aktywność fizyczną i nie potrafisz usiedzieć w miejscu? Pamiętaj o prawidłowym postępowaniu i wyposażeniu apteczki – maść na stłuczenia to podstawa! Jeżeli przydarzy Ci się nieprzyjemny wypadek, który zakończy się stłuczeniem należy ograniczyć aktywność fizyczną, aż do czasu wygojenia się stłuczonego miejsca. Miej na uwadze, iż ból powinien minąć w przeciągu kilku dni od wypadku, jeżeli trwa to dłużej nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj