Urządzenia, które powinieneś mieć w domowej apteczce

Leki, środki opatrunkowe i preparaty dezynfekujące nie wyczerpują zawartości domowej apteczki. Komplementując jej wyposażenie, warto uwzględnić kilka urządzeń medycznych, ułatwiających kontrolę stanu zdrowia. W co warto się zaopatrzyć?

Termometr – elektroniczny lub bezdotykowy

To, oczywiście, podstawa. Termometr jest niezastąpiony w sytuacji, kiedy pojawiają się objawy przeziębienia czy stanu zapalnego. Regularne sprawdzanie ciepłoty cała jest wskazane zwłaszcza teraz, w czasie epidemii koronawirusa – gorączka stanowi bowiem jednym z głównych objawów zakażenia i może występować nawet jeśli nie odczuwamy innych niepokojących symptomów.

Jeżeli zależy nam na szybkim i bezpiecznym pomiarze temperatury, zamiast tradycyjnego szklanego termometru rtęciowego lepiej wybrać jego elektroniczny odpowiednik. Można używać go doustnie, doodbytniczo lub pod pachą, a wynik prezentowany na dużym wyświetlaczu otrzymamy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Zaletą cyfrowego termometru jest sygnał dźwiękowy sygnalizujący zakończenie pomiaru. Najlepiej postawić na model wodoodporny z funkcją automatycznego wyłączania. W przypadku najmłodszych maluchów warto wypróbować elektroniczny termometr w smoczku.

Bardziej zaawansowaną opcją jest bezdotykowy termometr na podczerwień. Takie urządzenie potrzebuje zaledwie kilku sekund, by z ogromną dokładnością (nawet do 0,1 stopnia Celsjusza) wskazać temperaturę ciała. Termometr bezdotykowy, jak sama nazwa wskazuje, nie musi mieć kontaktu ze skórą – wystarczy zbliżyć go do czoła i odczekać 1-3 sekundy. Ze względu na szybkość i nieinwazyjność badania, jest polecany zwłaszcza jako dobry termometr dla dziecka.

Certyfikowane i bezpieczne urządzenia medyczne w rozsądnej cenie? To możliwe! Sprawdź ofertę specjalistycznego sklepu medycznego na https://www.brandvital.eu/

Ciśnieniomierz automatyczny

Automatyczny ciśnieniomierz naramienny w domowej apteczce powinny posiadać przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami serca i układu krążenia. Warto mieć go jednak niezależnie od tego, czy cierpimy na schorzenia przewlekłe – wysokość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego dobrze skontrolować za każdym razem, gdy poczujemy, że mamy gorsze samopoczucie.

Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie? Wystarczy założyć mankiet na odsłonięte ramię (lewe), 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia i uruchomić urządzenie. Mankiet napełni się powietrzem i rozpocznie się kilkosekundowy pomiar zakończony sygnałem dźwiękowym. Wyniki zostaną zaprezentowane na cyfrowym wyświetlaczu.

Ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej. Należy pamiętać, by w czasie badania stabilnie trzymać rękę w podporze w taki sposób, by znajdowała się na poziomie serca. Pół godziny przed pomiarem należy zrezygnować z picia kawy, palenia tytoniu oraz jedzenia obfitych posiłków. Ważne jest też unikanie aktywności fizycznej – poświęćmy kwadrans, by odpocząć i się wyciszyć, dzięki czemu wynik będzie bardziej miarodajny.

Osoby, którym lekarz zalecił regularne mierzenie ciśnienia, powinny robić to o stałych porach przed przyjęciem leków. Dobrym wyborem będzie zakup ciśnieniomierza z pamięcią pomiarów, ułatwiającego kontrolę efektywności leczenia.

Pulsoksymetr napalcowy

W domowej apteczce warto mieć również aparat do mierzenia saturacji, czyli pulsoksymetr. W użytku domowym najlepiej sprawdzają się polsokumetry napalcowe, wyglądem przypominające mały klips. Aby zbadać stopień wysycenia krwi tlenem wystarczy wsunąć palec w otwór, uruchomić aparat i odczekać kilka sekund. Urządzenie sprawdzi także poziom pulsu.

Pulsoksymetr powinny zakupić osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, narażone na niedotlenienie organizmu. Poziom saturacji jest także jednym z kryteriów ułatwiających rozpoznanie zakażenia SARS CoV-2. W tym przypadku kontrola stopnia natlenowania krwi jest szczególnie ważna – do groźnego w skutkach niedotlenienia może dojść, nawet jeśli nie odczuwamy wyraźnych problemów z oddychaniem i duszności.

Możemy wybierać spośród mniej i bardziej zaawansowanych technologicznie modeli pulsokymetrów – ważną funkcjonalnością jest z pewnością czujnik alarmujący o wyniku pomiaru odbiegającego od normy. Cena urządzeń tego typu waha się od około 100 do kilkuset złotych.

W urządzenia tego typu najlepiej zaopatrzyć się w zaufanym sklepie z asortymentem leczniczym. Pamiętajmy, że są to wyroby medyczne, które muszą posiadać odpowiednie atesty. Tanie, niecertyfikowane akcesoria dostępne np. w marketach mogą podawać błędne wyniki pomiarów, co stanowi poważne zagrożenie dla efektywności podejmowanej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj