Utrata zęba? Pomyśl o wszczepieniu implantu stomatologicznego

Stomatolodzy wskazują, że każdy brak zębowy powinno się uzupełnić. Teraz można zrobić to także z wykorzystaniem nowoczesnych implantów.

Zaawansowana próchnica, uszkodzenie zęba w wyniku wypadku, paradontoza – to tylko niektóre przypadki, gdy dochodzi do utraty zębów. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na implanty stomatologiczne, które aktualnie uznawane są za jeden z najlepszych sposobów uzupełnienia braków zębowych.

Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

  • Czym są implanty stomatologiczne?
  • Kiedy można zastosować leczenie implantologiczne?
  • Jakie są zalety i wady implantów zębów?
  • Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty zębowe, inaczej implanty stomatologiczne to specjalne implanty zębów, które stosowane są w celu uzupełnienia braków zębowych. Podobnie jak inne implanty, także implant stomatologiczny ma na celu odtworzenie naturalnej funkcji danego narządu, w tym przypadku zęba.

Implanty składają się z trzech głównych elementów:

  • wszczep w postaci tytanowej śruby
  • łącznik pomiędzy wszczepem a koroną zęba
  • korona zęba widoczna w jamie ustnej

Implanty stomatologiczne są wszczepiane w kość żuchwy albo szczęki pacjenta. Dochodzi wtedy do zjawiska osteointegracji, inaczej osseointegracji, czyli połączenia pomiędzy żywą kością a wszczepem. W rezultacie implanty trwale łączą się z kością pacjenta i mogą służyć jak zwykły korzeń zębowy.

Aktualnie leczenie implantologiczne dostępne jest tylko w gabinetach prywatnych, na przykład w mieście Kraków usługi takie świadczy Klinika Dentystyczna SE+.

Kiedy można zastosować leczenie implantologiczne?

Implanty zębów zastosować można w wielu przypadkach, gdy u pacjenta dochodzi do utraty zęba albo zębów.

Zazwyczaj stomatologiczne implanty wybierane są wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do utraty jednego zęba. Można jednak zastosować je również wtedy, gdy traci on większą liczbę naturalnych zębów. Dodatkowo, implanty mogą być używane przy bezzębiu – można wykorzystać wtedy nowoczesne implanty zygomatyczne wszczepiane w kości jarzmowe.

Stomatolog zaleca, aby jak najszybciej uzupełnić braki zębowe. Konsekwencją braku uzupełnienia braków może być wysuwanie, przesuwanie się zębów, zanik kości szczęk.

Jakie są zalety i wady implantów zębów?

Nowoczesne implanty stomatologiczne posiadają wiele zalet, które powodują, że aktualnie to jedna z najlepszych metod w odbudowie braków zębowych.

Wśród najważniejszych zalet implantów zębów warto wskazać na:

  • trwałość – mogą posłużyć na kilkadziesiąt lat
  • estetykę – idealnie imitują naturalnie zęby
  • wygodę – nie ocierają, nie przeszkadzają w mowie
  • uniwersalność – implanty mogą być stosowane do prawie każdego braku
  • bezpieczeństwo – wszczepy są biozgodne z organizmem człowieka
  • łatwe utrzymanie w czystości – myje się je jak inne zęby
  • ochrona dla okolicznych zębów – nie trzeba ich szlifować jak przy mostkach
  • skuteczność – ryzyko niepowodzenia zabiegu to zaledwie 5 proc., można wtedy powtórzyć zabieg

Główną wadą implantów stomatologicznych jest ich spora cena. Warto jednak spojrzeć na nie jak na wieloletnią inwestycję w swój komfort, wygląd i w zdrowie.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantów?

Leczenie implantologiczne przebiega w kilku etapach, które następują po sobie. Najczęściej konieczne są 3-4 wizyty w klinice lub gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta to konsultacja, podczas której stomatolog sprawdza stan zębów i kości i wykonuje ocenę powodzenia zabiegu. Wykonuje się też zdjęcia RTG. Na tym etapie pacjent może także otrzymać cennik zabiegu.

Druga wizyta to zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu w kość żuchwy lub szczęki. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu.

Trzecia wizyta ma miejsce dopiero po kilku miesiącach, gdy dochodzi do trwałego połączenia kości i implantu. Zwieńczeniem jest nałożenie korony na łącznik zamontowany na wszczepie.

W niektórych przypadkach konieczne jest także dokonanie dodatkowych zabiegów, na przykład rekonstrukcja kości.

Podsumowując, implanty to dzisiaj zdecydowanie najlepszy wybór dla tych pacjentów, którzy utracili ząb lub zęby i chcą uzupełnić braki na stałe!

1 KOMENTARZ

  1. Kochani po wyrwaniu zęba polecam od razu się skonsultować z osoba która wszczepi Wam implant… Nie warto jest zdecydowanie czekać. Sama czekałam nie wiem na co i musialam potem liczyć sie z wiekszymi kosztami bo musiałam odbudować zatokę szczękową (kość zanika jak nie ma w niej zęba) DObrze, że przynajmniej mi się zęby nie poprzesuwały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj