Witamina D – właściwości, gdzie jest jej najwięcej?

Witamina D zaliczana jest do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach. Odgrywa istotną rolę w organizmie ludzkim, gdyż pobudza wchłanianie fosforu i wapnia, a dzięki temu ma znaczący wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci oraz niemowląt oraz wpływa na gęstość kości. Witamina D zapobiega anemii, cukrzycy, alergii, chorobom serca oraz nadciśnieniu.  Warto pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór mają negatywny wpływ na zdrowie.

Nadmiar witaminy D

Do przedawkowania dochodzi bardzo rzadko i trudno o nie przy zachowaniu zwykłej diety. Nadmiar witaminy będącej skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne jest magazynowany w tkance tłuszczowej. Następnie przez około dwa miesiące jest uwalniany do krwiobiegu. Do nadużycia witaminy dochodzi najczęściej w wyniku nieodpowiedniej suplementacji, co może doprowadzić do zatrucia organizmu. W wyniku przedawkowania dochodzi do odkładania się wapnia w tkankach, a najczęściej w tętnicach, nerkach oraz sercu. Przedawkowanie witaminy u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu i powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodków. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania.

Naturalne źródła witaminy D

Warto wiedzieć, że naturalne źródła witaminy D w pełni nie zaspokajają naszego dziennego zapotrzebowania. Do najbogatszych naturalnych źródeł należą:
– węgorz świeży,
– śledź marynowany,
– śledź w oleju,
– dorsz świeży,
– łosoś (pieczony lub gotowany),
– makrela (pieczona lub gotowana),
– ryby z puszki typu sardynki lub tuńczyk,
– żółtko jajka,
– ser żółty,
– mleko krowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj