Witamina E: dlaczego nazywana jest witaminą płodności?

Okazuje się, że to nie wszystko. Właściwości przeciwutleniające, jakie posiada witamina E, dotyczą również kwestii urody. Przeciwutlenianie przekłada się bowiem na spowolnienie procesu starzenia się skóry.

Witamina E jest powszechnie wykorzystywana przez producentów kosmetyków. Nie bez powodu dodawana jest do wielu preparatów. Jest to niezwykle częsty składnik kremów przeciwzmarszczkowych, a także tych, których zadaniem jest zmniejszenie widoczności oznak starzenia się skóry. Okazuje się więc, że witamina E jest stosowana nie tylko jako doustny suplement diety. Świetnie sprawdza się też w przypadku skóry, a także włosów.

Witamina E ma również ogromny wpływ na płodność. To ona odpowiada za utrzymanie układu rozrodczego we właściwej kondycji. O witaminie E powinny pamiętać również mężczyźni. To bowiem dzięki niej nasienie jest w dobrej formie. Dzięki witaminie E nie dochodzi do zwyrodnienia plemników.
Prowadzone badania pozwoliły również stwierdzić, że witamina E wywiera pozytywny wpływ na wzrost płodu. U maluchów, u których po urodzeniu stwierdzono niskie stężenie witaminy E stwierdzano także niską masę urodzeniową. Zdarzały się również przypadki wad rozwojowych.

Z czego wynika taka popularność witaminy E? W jakich produktach żywnościowych należy jej szukać? Jaki suplement dostarczający witaminy E będzie najlepszy?

Pytań jest oczywiście całe mnóstwo. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie. Tymczasem poniżej lista najbardziej popularnych produktów, które są świetnym źródłem witaminy E.

Witamina E i jej rola w organizmie

Witamina E zalicza się do tych witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach (podobnie, jak witamina K, A oraz D). Co to oznacza? Nasz organizm gromadzi jej zapasy przede wszystkim w tkance tłuszczowej, a także w nadnerczach. Pod tym względem witamina E różni się od tych witamin, które rozpuszczalne są w wodzie. One bowiem są wydalane przez organizm razem z moczem oraz potem. Witamina E zaliczana jest do grupy tokoferoli.

Witamina E uznawana jest także za bardzo silny przeciwutleniacz. Zalicza się także do antyoksydantów (dokładnie tak samo, jak witamina A oraz C, która znana jest doskonale jako kwas askorbinowy). Jeśli chodzi o działanie przeciwutleniające, to polega ono na ochronie struktur komórkowych przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Witamina E skutecznie chroni także przed stresem oksydacyjnym, o którym w ostatnim czasie mówi się coraz więcej.

Czym jest stres oksydacyjny? Okazuje się, że jest to zjawisko dla naszego zdrowia niezwykle szkodliwe. Bardzo często to właśnie stres oksydacyjny jest przyczyną rozwoju bardzo wielu chorób. Tyczy się to również chorób nowotworowych, które diagnozowane są u coraz większej grupy osób. Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym jest stres oksydacyjny. Przede wszystkim trzeba bardzo jasno wyjaśnić, że nie jest on tym samym, czym stres towarzyszący nam na co dzień. Okazuje się jednak, że stres oksydacyjny często pojawia się u osób prowadzących stresujący tryb życia.

Mianem stresu oksydacyjnego określa się stan braku równowagi między produktami ubocznymi przemian metabolicznych a zdolnością organizmu do tego, aby produkty te usuwać, nie doprowadzając tym samym do powstawania szeregu szkód, jakie w organizmie mogą wywołać wolne rodniki.

Witamina E jest witaminą pełniącą w naszym organizmie naprawdę ogromną rolę. Z całą pewnością nie należy jej lekceważyć. Jest nie tylko witaminą młodości, która troszczy się o to, abyśmy dobrze wyglądali. To również witamina troszcząca się o naszą płodność, a także o to, aby nasze ciało jak najdłużej pozostało w dobrej formie. Na szczęście dzisiaj dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy E nie stanowi najmniejszego problemu. Dostępne są rozmaite suplementy diety, które dostarczają solidnej porcji witaminy E.

Dowiedź się więcej na stronie Medsowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj