Alkoholizm zaliczany jest do chorób XXI wieku. Społeczne przyzwolenie na picie alkoholu sprawia, że początkowo uzależnienie może rozwijać się niezauważanie. Choroba alkoholowa stanowi jednak poważny problem społeczny, a nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Głównym sposobem jej leczenia jest terapia, jednak w wielu przypadkach, jako element wspomagający kuracje, warto zdecydować się również na wszywki. Dowiedz się, jakie jest ich działanie, kiedy warto zdecydować się na implantacje wszywki i jak wygląda zabieg.
1. Wszywki – kiedy warto skorzystać?
2. Implantacja esperalu – jak to wygląda?
3. Wszywki esperalowe – jak działają?
Wszywki – kiedy warto skorzystać?
Wszywki przez lata traktowane były jako ostateczna forma leczenia choroby alkoholizmu. Warto pamiętać jednak, że zastosowanie esperalu nie może być zastosowane zamiast terapii. Implantacja wszywki może natomiast wspomóc leczenie z alkoholizmu, zniechęcając pacjenta do spożywania alkoholu. To zatem odpowiedni krok dla osób, które nie mogą poradzić sobie z uzależnieniem jedynie za pomocą terapii i potrzebują dodatkowej motywacji do całkowitego odstawienia środków odurzających. Główne działanie esperalu opiera się na nieprzyjemnych symptomach, które pacjent odczuwa po wypiciu alkoholu. Skutki połączenia napojów wysokoprocentowych z preparatem są uciążliwe dla zdrowia, a w niektórych przypadkach mogą być także niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Z tego powodu silnie działają na psychikę pacjentów cierpiących na chorobę alkoholową, powodując lęk przed spożyciem środków uzależniających.
Implantacja esperalu – jak to wygląda?
Implantacja esperalu powinna być przeprowadzona przez specjalistę. Niewskazane jest wprowadzenie wszywki do organizmu pacjenta w warunkach domowych. Zabieg powinien być wykonany w pełni sterylnych warunkach. Implantacja esperalu odbywa się w znieczulenie miejscowym. Najczęściej wszywka jest umieszczana w górnej części pośladka chorego, jednak w niektórych przypadkach może być wprowadzona również w innym miejscu. Zabieg rozpoczyna się od badania pacjenta. Następny krokiem jest dokładne poinformowanie chorego o rodzaju stosowanej terapii i jej skutkach. Konieczne jest również uzyskanie zgody chorego na zabieg. Po tych czynnościach pacjent znieczulany jest miejscowo, a chirurg nacina skórę i wprowadza tabletki Esperalu. Ich ilość uzależniona jest od warunków fizycznych pacjenta. Działanie wszywki to 8 miesięcy, jednak niektórych przypadkach może być krótsze, lub organizm całkowicie może odrzucić wprowadzany środek. Warto pamiętać, że pacjent nie może spożywać alkoholu 48 godzin przed przeprowadzeniem zabiegu. Więcej informacji znaleźć można na http://medjol.pl/wszywki.
Wszywki esperalowe – jak działają?
Stosowanie wszywek to tzw. terapia awersyjna. Esperal blokuje enzymy biorące udział w metabolizmie alkoholu w organizmie pacjenta. Skutkiem tego są nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Działanie esperalu polega zatem na budowaniu niechęci pacjenta do alkoholu i związanych z jego spożyciem skutków. Wszywki nie powodują natomiast redukcji ochoty na alkohol u osoby uzależnionej. Pacjent nie może spożywać alkoholu w trakcie wydzielania się preparatu, a także 14 dni po zakończeniu kuracji. Do uzyskania pełnego sukcesu w walce z uzależnieniem konieczna jest również terapia, której celem jest zmiana błędnych sposobów myślenia oraz nawyków. W toku psychoterapii pacjent odzyskuje kontrolę nad swoim życiem oraz buduję nowe sposoby radzenia sobie z problemami. Leczenie alkoholizmu to proces, który odpowiednio przeprowadzony, może zakończyć się pełnym sukcesem.