Jak sobie radzić z trądzikiem?

Trądzik pospolity, potocznie określany mianem trądziku młodzieńczego zalicza się go grupy najczęściej występujących chorób skóry. Wbrew ogólnie panującym przekonaniom z problemem niedoskonałości zmagają się nie tylko osoby młode w okresie dojrzewania, ale także i dorośli. Jest to schorzenie, które negatywnie wpływa zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję psychiczną. Jaka jest główna przyczyna trądziku? Jak skutecznie walczyć z uciążliwymi zmianami skórnymi?

Trądzik – przyczyny i objawy

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą skóry, za której główną przyczynę uważa się zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Zwiększona produkcja hormonów płciowych – androgenów, przyczynia się do nadmiernego pobudzenia pracy gruczołów łojowych, co w dużej mierze odpowiedzialne jest za nasiloną sekrecję łoju, w efekcie czego na skórze pojawiają się liczne niedoskonałości. Jakie są inne przyczyny powstawania trądziku? Otóż zdaniem lekarzy dermatologów, należy tutaj uwzględnić między innymi:
– predyspozycje genetyczne;
– zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych;
– obecność w organizmie bakterii Propionibacterium acnes;
– nieprawidłowy sposób odżywiania się;
– stosowanie używek w postaci alkoholu, papierosów i substancji odurzających;
– nieodpowiednia pielęgnacja skóry z niedoskonałościami;
– zażywanie niektórych środków farmakologicznych.

Jakie charakterystyczne objawy mogą wskazywać na trądzik pospolity? Otóż zaliczyć do nich należy między innymi zmiany skórne w postaci krost, grudek, zaskórników otwartych i zamkniętych (wągrów), mikrozaskórników, cyst, torbieli oraz guzków. Liczne zmiany skórne najczęściej występują w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, ale nie tylko. Uporczywe niedoskonałości mogą pojawiać się także na policzkach, dekolcie, karku, plecach i ramionach.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Leczenie trądziku jest niezwykle trudne i czasochłonne. Bardzo często konieczna jest wizyta w gabinecie dermatologicznym oraz zastosowanie odpowiedniej kuracji farmakologicznej. Natomiast w przypadku łagodnej odmiany choroby, wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry z niedoskonałościami. Na jakich produktach warto skupić swoją uwagę? Za najlepsze i zarazem najskuteczniejsze uważa się kosmetyki profesjonalne wyróżniające się dużą zawartością substancji aktywnych, tego typu preparaty znajdziemy między innymi w ofercie marki Nanili. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać kosmetyków, których skład bogaty jest w substancje mogące zapychać skórę, co w rezultacie często przyczynia się do nasilenia objawów chorobowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj