Pierwsze objawy ospy

Ospa jest zakaźną chorobą, charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Ospa wywoływana jest przez wirusa VZV, który wykazuje bardzo silną zaraźliwość. Przebycie ospy zapewnia trwałą odporność, a sama choroba znacznie łagodniej przebiega u dzieci niż u osób dorosłych, u których może wywoływać groźne powikłania.

Jakie są pierwsze objawy ospy?

Pierwsze objawy ospy można zaobserwować po maksymalnie 14 dniach od kontaktu z osobą zarażoną. Niestety, do zakażenia może dojść w ośrodku zdrowia, komunikacji miejskiej czy szkole. Wśród pierwszych objawów można wymienić ogólne pogorszenie się samopoczucia, często pojawia się gorączka czy katar. Z tego powodu rozwijającą się ospę można łatwo pomylić z grypą lub z przeziębieniem, a właściwa diagnoza często jest stawiana dopiero wówczas, gdy na skórze pojawia się wysypka.

Kiedy pojawiają się charakterystyczne objawy choroby?

Charakterystycznym objawem ospy jest wysypka skórna, która ma postać czerwonych, swędzących plamek. Z czasem przekształcają się one w pęcherzyki wypełnione płynem, które w końcu zaczynają zasychać, tworząc strup. Wysypka powoduje świąd, jednak zerwanie strupów skutkuje bliznami, dlatego w szczególności należy pilnować dzieci chorujące na ospę. Nienaruszone pęcherzyki z czasem całkowicie się goją i nie pozostawiają na skórze śladów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj