Stomatolog dziecięcy – jaki powinien być?

Wybór stomatologa dziecięcego może przysporzyć trudności. Z całą pewnością nie należy decydować się na niesprawdzony gabinet, w którym pracują specjaliści, o których trudno zdobyć rzetelne informacje. Przecież dorośli niechętnie decydują się na wizytę u nieznanego dentysty, dlaczego zatem mielibyśmy narażać dziecko na niepotrzebny stres?

Dobry początek

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie to, że dziecko zapamięta swoją pierwszą wizytę u dentysty na długo, a może nawet i przez całe życie. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym. Stomatolog dziecięcy powinien wiedzieć o tym, jak istotne jest zrobienie jak najlepszego wrażenia na małym pacjencie. Idealny stomatolog pracujący z dziećmi oczywiście musi mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Liczy się też to, w jaki sposób rozmawia z dzieckiem i czy potrafi sprawić, że zapomni ono o swoim strachu. Pierwsza w życiu malucha wizyta u dentysty powinna być po to, by zaznajomiło się ono z samym stomatologiem oraz aby mogło zobaczyć wyposażenie gabinetu. Swobodna rozmowa lekarza z dzieckiem ma przybliżyć małemu pacjentowi sposób, w jaki sposób specjalista leczy zęby i to, jak należy dbać o swoje uzębienie. Również w przypadku pierwszych wizyt starszych dzieci u nieznanego wcześniej dentysty, wskazane jest, by stomatolog umiał nawiązać kontakt z nowym pacjentem, inicjując rozmowę, która odstresuje młodego człowieka.

Jakie cechy powinien mieć dobry stomatolog dziecięcy?

Szukając dentysty dla swojego dziecka, rodzice bardzo często kierują się głównie doświadczeniem lekarza. Oczywiście doświadczenie to bardzo ważna zaleta każdego stomatologa, jednak nie gwarantuje ono tego, że dziecko będzie dobrze czuło się w jego gabinecie. Bywa tak, że stomatolog dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem przestaje traktować swoich pacjentów indywidualnie i skupia się tylko na tym, aby dobrze wykonać sam zabieg. Mało tego, niektórzy dentyści popadają w rutynę i szybko tracą cierpliwość wobec wystraszonych maluchów, a to może mieć długotrwałe negatywne skutki. Niestety jest to duży błąd, ponieważ dzieci potrzebują poczuć się swobodnie podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, a do tego konieczne jest większe zaangażowanie dentysty.

Stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów małych pacjentów, jest odpowiednio przygotowany do swojego zawodu i wie, że powinien być szczególnie życzliwy dla dzieci. Dziecko, które spotka się ze złym podejściem stomatologa, będzie niechętnie odwiedzać gabinet dentystyczny, a uraz może przetrwać w jego psychice nawet przez całe życie. Przede wszystkim dentysta dziecięcy powinien być cierpliwy i wyrozumiały. Zrozumienie tego, że mały pacjent ma różne obawy i chce wiedzieć, co go czeka w gabinecie dentystycznym, jest niezmiernie ważne. Dobrze wykonujący swoją pracę stomatolog dziecięcy chętnie tłumaczy dziecku, po co wykonuje różne czynności i na każdym etapie swoich działań objaśnia to, co robi, nie okazując zniecierpliwienia.

Bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób stomatolog nawiązuje kontakt z dzieckiem. To do niego należy stworzenie miłej atmosfery w gabinecie. Dzięki niej mały pacjent poczuje się bezpiecznie i zapomni o tym, że czeka go leczenie zębów, o którym najprawdopodobniej słyszał już sporo. Warto tutaj zaznaczyć, że również rodzice powinni zadbać o to, by dziecko nie było negatywnie nastawione do wizyt u stomatologa. Wystraszone dziecko z dystansem słucha lekarza, co jest dodatkową przeszkodą w stworzeniu pozytywnej relacji. Dobry stomatolog potrafi jednak wybrnąć również z tego typu sytuacji. Wykazując się nie tylko cierpliwością, ale też i poczuciem humoru, dentysta dziecięcy może skutecznie zniszczyć negatywne nastawienie malucha.

Dziecko boi się bólu bardziej niż dorosły

Godny zaufania stomatolog dziecięcy respektuje to, że dzieci są bardzo wyczulone na ból. Często boją się choćby najlżejszego uszczypnięcia, dlatego narzędzia, którymi posługuje się dentysta, budzą w nich nierzadko przerażenie. Jak już wspomniano wyżej, dentysta powinien objaśnić maluchowi, dlaczego gabinet jest wyposażony tak, a nie inaczej. Możliwe, że pierwsze wrażenia dziecka po zobaczeniu różnych narzędzi służących do leczenia zębów będą negatywne, ale rola dentysty polega na tym, by uspokoić dziecko i wytłumaczyć mu, że ich użycie wcale nie musi być bolesne. Stomatolog nie powinien dopuścić do tego, by dziecko wpadło w panikę.

W dzisiejszych czasach nie musimy przejmować się już tym, że leczenie zębów wiąże się z odczuwaniem bólu. Ubytki w zębach leczy się bezboleśnie, dlatego dziecko wcale nie musi kojarzyć wizyty w gabinecie dentystycznym z przykrą koniecznością. Co więcej, samo znieczulenie również może być bezbolesne, dlatego dobry dentysta dziecięcy powinien zaproponować wykorzystanie specjalnego żelu, który pozwoli całkowicie wyeliminować ból podczas przygotowań do borowania zęba.

Wygląd gabinetu dentystycznego też jest ważny

Każdy dentysta, który leczy zęby małych pacjentów, musi zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko bardzo zwraca uwagę na wygląd gabinetu oraz poczekalni. Dorośli często doceniają nowoczesny, minimalistyczny wystrój, jednak dzieci w takim otoczeniu nie czują się najlepiej, ponieważ może wydawać im się dość ponure i mało przyjazne. Oczekując na wizytę u stomatologa, maluch poczuje się dobrze w kolorowym pomieszczeniu. Mały stoliczek, na którym zostawiono papier i kredki, to coś, co na pewno odstresuje większość maluchów czekających na wejście do gabinetu. Dobrym pomysłem jest też ozdobienie poczekalni, a także samego gabinetu, sympatycznymi bajkowymi postaciami. W towarzystwie takich dekoracji dziecko poczuje się bezpieczniej i trochę jak w miejscach, które dobrze zna, czyli w domu czy w przedszkolu.

Stomatolog dziecięcy może zachęcić dziecko do kolejnych wizyt, wstawiając mu kolorową plombę lub ofiarowując naklejki lub inne symboliczne upominki. Ważne jest też to, by na koniec wizyty dentysta pochwalił dziecko za odwagę i wytrzymałość. Maluch na pewno będzie dobrze wspominał swój pobyt w gabinecie dentystycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj